Jaro je v plném proudu a chovatelé plní líhně. Pro ty, kdo si nejsou úplně jisti tím, co dělají, přinášíme tento krátký soubor základních rad. Dozvíte se:
1. Jaká líheň je dobrá
2. Jak se dopracovat k vajíčkům
3. Co s vajíčky dělat a co ne
4. Jaká je ideální teplota a vlhkost v líhni
5. Kolik trvá kuřátku, než se vylíhne
6. Jak se postarat o vylíhlá kuřátka
7. Co dělat v kritické situaci
Jaká líheň je dobrá
Osobně se mi nejvíc líbí přirozená líheň, t.j. když např. liliputka sama vysedí vajíčka. Není nic lepšího, než když se slepička na tři týdny ztratí a pak vypochoduje na zahradu s hejnem kuřátek. Bohužel, liliputky (tak dobře, milflérky) jsou jedním z posledních plemen slepic, které si zachovaly dobrou kvokavost. Druhou nevýhodkou je její velikost (či malost). Existují i větší plemena a větší kvočny, ale přirozenému líhnutí je třeba pomoci. Pokud nechcete kvočku na hnízdě vystavovat nebezpečí, budete ji muset přemístit do odděleného prostoru v kuríně, kde ji nebudou přes den vyrušovat její zvědavé kolegyně a v noci lišky, kuny, psy a ježci. A pak ji alespoň jednou denně nechat „vyvenčit“. A jednou či dvakrát denně se člověk postará io líheň. Zejména když si uvědomíme, že žádná slepice nevysedí 60 vajec.
Pokud čekáte tip na konkrétní líheň, bohužel, každý chovatel má jiné požadavky a ideální je pro něj jiný typ. Jediné, co můžu doporučit, je koupit si na začátek levnější model. Na trhu existuje řada typů líhní – velké, malé, plně automatické, i zcela primitivní. Hlavně to chce vlastní vlhkoměr, teploměr a hromadu nastavování. Takže si vyberte líheň, která vám vyhovuje (z hlediska ceny i času, který jí můžete věnovat). Případně si vyrobte vlastní. Není to až tak složité. Pokud bude zájem, můžeme se pověnovat tomuto tématu v samostatném textu.

Jak se dopracovat k vajíčkům
Slepice nejsou hermafrodity, rozmnožují se pohlavně, a proto potřebují kohouta. Možná se vám zdá směšné, že to píšu, ale zažil jsem… No zkrátka zažil jsem, jak paní dávala do líhně vajíčka od slepiček bez kohouta „protože když je rozbiju, je tam krev…“. To je svatá pravda, ale není tam živý zárodek.
Takže pokud nemáte kohouta (na cca 5 slepic střední velikosti 1 loňský/dvouletý dospělý kohout), případně chcete líhnout vajíčka plemene, která vám neběhá po dvoře, viz inzeráty, případně specializované skupiny na Facebooku. Vajíčka lze také poslat poštou, ale je to nebezpečný byznys. Nikdy nevíte, kudy všude vajíčka půjdou a jakým rukám a podmínkám budou vystaveny. Pokud se z 20 drahých vajíček vylíhne jen polovina (nebo se nevylíhne nic), bude zbytečné se hádat s odesilatelem, že má slabého kohouta…
Co s vajíčky dělat a co ne
1. Sbírat je co nejčastěji.
2. Odkládat na chladné místo (10-15 °C) s vyšší vlhkostí tupým koncem nahoru.
3. Značit si na ně datum snesení (spokojeně i fixem, neškodí to).
4. Vybírat si „ideální“ vejce. Ani velké, ani malé. A ne, z dvoužloutkových se dvojčata nevyklubou.
5. Čím dříve jdou vajíčka do líhně, tím lépe. Dva týdny jsou už hranice, za kterou líhavost prudce klesá. Existují finty na „obnovu“ líhavosti vajec, ale o těch jindy.
Jaká je ideální teplota a vlhkost v líhni
Ideální teplota v líhni je cca 37,7 °C. Posledních 5 dní můžete teplotu snižovat na 37 °C. Vlhkost 60% stačí, ke konci líhnutí je třeba vlhkost zvýšit. Pokud nemáte líheň s automatickou regulací vlhkosti, pomáhají finty jako houbička či hadřík, který necháte trčet z nádobky na vodu, a tak zvýšíte odpařování.
Kolik trvá kuřátku, než se vylíhne
Kuřátko se vylíhne na jedenadvacátý den po nasazení do líhně. Kromě prvního a posledních tří dnů je třeba vajíčka každý den dvakrát obrátit a ve druhé polovině líhnutí jednou denně i chladit – asi 5 minut nechat líheň vypnutou a otevřenou. Desátý den se zvyknou vajíčka prosvěcovat – aby se zjistilo, ve kterých jsou životaschopné zárodky a ve kterých ne. Není to ale nutné. Zejména v malých líhních. Někdy se kuřátka začnou líhnout i dříve – obvykle na 20-tý den. Pokud se nezačnou líhnout do 22 dne, tak se už nevylíhnou. Důvodů, proč se kuřátka nevylíhla, může být několik (chybějící oplodnění, zachladnutí vajíčka…).
Kuřátkům, které mají problém s vylíhnutím, někdy pomáháme. Maximum pomoci je ale nalomení skořápky. Ven se musí kuřátko dostat samé. Tlak při roztahování skořápky mu pomáhá vtahovat dovnitř žloutkový vak. Pokud kuřátko vyjmeme ze skořepiny vlastníma rukama, nepomůžeme mu. Naopak vezmeme mu poslední šanci.
Jak se postarat o vylíhlá kuřátka
Vylíhlá kuřátka přesuňte do krabice. Nad krabici umístěte zdroj tepla a světla. Čili klasickou žárovku – tepelnou kouli. Dobře poslouží stará stolní lampa. Na dno krabice dejte starý hadr. Na papíře by kuřatům zbytečně klouzalo. První dva dny nepotřebují kuřátka krmivo. Spotřebovávají obsah žloutkového vaku.
Po obschnutí kuřátka přemístěte do větší krabice, případně prostoru vyhrazeného pro odchov. Rozměry si musí určit každý sám podle počtu kuřátek. Měl by to být prostor bez průvanu, kde bude zdroj tepla (opět lampa), miska s vodou a miska s krmivem. Jak kuřátka rostou přecházejte na větší krmítka. Například plastové, popřípadě krátké či dlouhé plechové.
V prvních třech dnech krmení můžeme kuřátkům nabídnout kukuřičný šrot a čistou vodu, případně černý čaj (ne horký a bez cukru a mléka). Pak postupně přecházíte na omeletu s jarním salátem – tedy vařená vajíčka smíchaná se šrotem (kukuřičný, pšeničný) a jemně nasekanými listy pampelišky a kopřivy. Tuto směs můžete mírně navlhčit. Je třeba sledovat, kolik kuřátka sežerou a zejména vajíček jim dávat jen tolik, kolik rychle požerou.
Pokud jsou kuřata v ubikaci po koutech, neznamená to, že se vyplašila, ale že jsou přehřátá. Vyvěste proto lampu výše. Pokud budou pak shrčeny dohromady také to neznamená, že se mají rádi, a proto se toulí. To jen lampa je příliš vysoko a kuřátkům je zima. Ideální je, když kuřátka čile pobíhají a jsou rovnoměrně rozptýleny po prostoru.

Co dělat v kritické situaci
Během líhnutí může dojít k výpadku proudu. V takovém případě je dobré mít připravený náhradní zdroj elektřiny (generátor, počítačový zdroj). Osobně nepoužívám ani jedno ani druhé. Za roky líhnutí se mi ani jednou nestalo, že by byl výpadek dlouhodobý. Ale do té doby se chodí se džbánem po vodu… Dojde-li k poruše líhně nebo výpadku proudu ve druhé polovině líhnutí, jsou vyhlídky už dobré – zárodky mají již jistý metabolismus, který produkuje i teplo. Je dobré líheň pozakrývat dekami či hadry a čekat na obnovení dodávky proudu (nebo na kolegu s druhou líhní – šance na záchranu kuřátek jsou poměrně vysoké. V první polovině líhnutí to tak bohužel není.
Všem lehářům přeji vysoké procento vylíhlých kuřátek a žádné výpadky! A nezapomeňte – nikdo učený z nebe nespadl. Praktické zkušenosti lze získat jen vykasáním rukávů.